Szanse na stwierdzenie nieważności małżeństwa
Jednym z pierwszych pytań, jakie pojawiają się podczas konsultacji z adwokatem kościelnym, jest pytanie o szanse na uzyskanie tzw. rozwodu kościelnego, czyli stwierdzenia nieważności małżeństwa. Każdy przypadek jest inny, a więc wymaga indywidualnego podejścia.
Małżeński proces kościelny możemy wszcząć z różnych powodów. W naszym poprzednim artykule opisaliśmy możliwe przesłanki do tzw. rozwodu kościelnego - “Jakie mogą być powody stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego?”.
Zasadność wszczęcia małżeńskiego procesu kościelnego
Pytanie o szansę na uzyskanie “rozwodu kościelnego” należy sprowadzić do pytania o zasadność rozpoczęcia całego procesu. Jeśli samo wszczęcie procesu jest zasadne, to zawsze istnieją szanse na uzyskanie orzeczenia nieważności małżeństwa przez sąd kościelny.
Małżeński proces kościelny jest wieloetapowy, w jego trakcie pojawiają się liczne argumenty i kontrargumenty, które mogą całkowicie zmienić bieg procesu. Dlatego zanim złożymy jakikolwiek wniosek, należy przeanalizować wszystkie możliwe przyczyny nieważności małżeństwa. W trakcie procesu Obie Strony składają oświadczenia, oprócz tego zeznania składają Świadkowie, Biegły wydaje opinie. Gromadzony w procesie materiał dowodowy może w sposób zasadniczy zmieniać pierwotnie postrzeganie w sprawie. Należy wtedy w sprawie interweniować na bieżąco. W tych przypadkach nieocenioną pomocą staje się adwokat kościelny.
Proces skrócony
Jest pewien wyjątek, w którym zakładamy, że mamy duże szanse uzyskania “rozwodu kościelnego”. To proces skrócony przed biskupem. O taki proces możemy wnioskować, kiedy jesteśmy przekonani co do nieważności małżeństwa oraz dysponujemy pewnym materiałem dowodowym. O procesie skróconym i warunkach, w jakich może zostać wszczęty, pisaliśmy w artykule: “Skrócenie procesu stwierdzenia nieważności małżeństwa i uproszczenie procedury”.
Adwokat kościelny, czyli specjalista prawa kanonicznego, pomaga ocenić szanse, czyli zasadność wszczęcia kościelnego procesu małżeńskiego. Oprócz oceny szans, adwokat kościelny zajmuje się odpowiednim dobraniem materiałów dowodowych oraz zredagowaniem dokumentów. Proces kościelny nie wymaga obecności prawnika, każdy z nas może podjąć próbę rozpoczęcia procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Jednak często sprawy są tak skomplikowane, że lepiej zasięgnąć porady z zewnątrz i wnieść skargę powodową, kiedy mamy pewność, że istnieją jakiekolwiek przesłanki do stwierdzenia nieważności małżeństwa.