Adwokat kościelny Kraków - kancelaria kanoniczna Salomon
Skontaktuj się z adwokatem kościelnym we Krakowie

Adwokat kościelny Kraków - kancelaria prawa kanonicznego Salomon


Zespół

Julia Nowak Adwokat kościelny

Myślisz o rozwodzie, ale Twoje przekonania religijne odwodzą Cię od tego pomysłu? A może uzyskałeś rozwód już jakiś czas temu przed sądem cywilnym, a teraz pragniesz zacząć nowy rozdział, lecz sumienie nie pozwala Ci wejść w nowy związek, skoro zawarłeś ślub kościelny?

Czym jest stwierdzenie nieważności małżeństwa i dlaczego błędnie nazywamy je "rozwód kościelny"?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, iż w Kościele katolickim nie ma rozwodów. W potocznych języku używane są także zwroty "unieważnienie małżeństwa" czy "rozwód kościelny". Pojęcia te także są błędne, raz zawartego małżeństwa kościelnego nie można unieważnić, nie ma także unieważnienia ślubu kościelnego jak powszechnie przyjęło się nazywać proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa.

Ale czy jesteś świadom, że są przypadki, gdy małżeństwo zostało zawarte w sposób nieważny? Prawo kościelne przewiduje przyczyny nieważności małżeństw sakramentalnych, których wystąpienie można udowodnić w tzw. procesie kanonicznym. Postępowanie takie prowadzone jest przed właściwym trybunałem kościelnym / sądem metropolitalnym. Istotą procesu kościelnego o stwierdzenie nieważności małżeństwa jest zbadanie czy w ogóle małżeństwo zaistniało, tzn. czy zostało zawarte ważnie i czy jest prawnie obowiązujące. Przesłankami, które rozpatruje sąd kościelny mogą być przeszkody małżeńskie, wady zgody małżeńskiej i ewentualnie brak formy kanonicznej. Zaznaczmy, że nie zawsze jest to zabieg łatwy, bowiem domniemanie prawne wyrażone w kan. 1060 KPK (Kodeks Prawa Kanonicznego) w przypadku jakiejkolwiek wątpliwości nakazuje opowiadać się za ważnością małżeństwa. Są jednak specjaliści (adwokaci kościelni i radcowie prawni czy prawnicy typu "prawnik kanonista"), których wiedza i doświadczenie mogą się okazać pomocne.

Proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa  - krok po kroku przy pomocy kancelarii kanonicznej

Proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa, znany również jako proces unieważniający małżeństwo, to postępowanie prawne mające na celu stwierdzenie, że małżeństwo nigdy nie było ważne z prawnego punktu widzenia (tak jakby go nigdy nie było). W przeciwieństwie do rozwodu cywilnego, który kończy legalnie istniejące małżeństwo, stwierdzenie nieważności małżeństwa (nie unieważnienie, ani nie rozwód kościelny) opiera się na założeniu, że z różnych przyczyn małżeństwo było nieważne od samego początku. Korzystając z usług naszej kancelarii prawa kanonicznego w prosty sposób przeprowadzimy Cię krok po kroku przez proces dotyczący stwierdzenia nieważności małżeństwa.

Jeśli zależy Ci na rzetelnym podejściu do kwestii postępowania o stwierdzenie nieważności małżeństwa, zachęcamy do kontaktu z nami. Adwokat kościelny po pierwsze: dokona oceny szans na uzyskanie pozytywnego wyniku procesu, a po drugie pomoże przez ów proces przejść. Dzięki tego rodzaju pomocy można zaoszczędzić nie tylko czas, ale również pieniądze. Prawdą jest, że  - zgodnie z właściwymi przepisami prawa kanonicznego - nie ma konieczności korzystania z usług adwokata kościelnego podczas całego procesu. Jeśli zatem czujesz, że potrzebujesz tylko porady, uzyskasz od nas niezbędną pomoc w wybranych czynnościach procesowych. Zakres tej pomocy uzależniony jest od Twoich oczekiwań, świadczymy konsultacje prawne z zakresu prawa kanonicznego i wiele więcej.

W czym pomoże mi adwokat kościelny z Krakowa?

Adwokat kościelny w momencie podpisania zlecenia przyjmuje na siebie określone obowiązki, m.in.:

  • ustalenie strategii procesowej
  • pomoc w zebraniu dokumentów wymaganych przez konkretny sąd,
  • wprowadzenia sprawy do Trybunału przez zredagowanie i złożenie skargi powodowej,
  • prowadzenia całej korespondencji z sądem,
  • przygotowania reprezentowanej strony oraz zgłoszonych przez nią świadków do złożenia zaprzysiężonych zeznań,
  • wizyt w sądzie w celu analizy materiału dowodowego i w razie konieczności - jego uzupełnienia,
  • przeprowadzenia polemiki z Obrońcą Węzła Małżeńskiego,
  • złożenia pisemnego głosu obrończego,
  • analizy wyroku wspólnie z reprezentowaną stroną.

Być może czujesz się na siłach sam przejść przez całą drogę procesu i nie masz ochoty opowiadać o swoich przeżyciach komuś, kogo nie znasz. Ale pamiętaj, że jesteśmy profesjonalistami, oraz obowiązuje nas tajemnica zawodowa. Nie oceniamy Twojego życia - możemy jedynie służyć radą i naszą wiedzą.

Jeśli mieszkasz lub pracujesz w Krakowie, zapraszamy do skorzystania z usług Adwokatów Kościelnych w Krakowie. Wieloletnie doświadczenie naszych Adwokatów (osób duchownych i świeckich) w sądach kościelnych w Polsce jest gwarantem wysokiej jakości pomocy na każdym etapie procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa. W trakcie naszej wieloletniej działalności prowadziliśmy już setki spraw o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego. W naszym zespole na terenie Krakowa działa Adwokat Rotalny oraz Adwokaci kościelni ze stopniami naukowymi i doświadczeniem w pracy w sądach kościelnych jako sędziowie i obrońcy węzła małżeńskiego.

 

Skontaktuj się z nami