Alkoholizm matki a niezdolność natury psychicznej do podjęcia obowiązków małżeńskich przez kobietę - adwokat kościelny Poradnia Salomon

Alkoholizm matki a niezdolność natury psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich po stronie kobiety

Adwokaci kościelni niejednokrotnie natrafiają na problem rozpadu pożycia małżeńskiego, którego powodem jest niezdolność kobiety do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich. Bardzo często przyczyną takiej sytuacji jest alkoholizm matki, który wpływa na to, że kobieta w dzieciństwie nie zaznaje miłości, przez co szuka bliskości fizycznej na zewnątrz. Nie ulega to zmianie nawet po złożeniu przysięgi małżeńskiej – żona ma trudności w dochowaniu wierności jednemu partnerowi. Z tego powodu zawierane przez nią małżeństwo często prowadzi do tzw. rozwodu kościelnego.

 

Problem „alkoholowej przeszłości”, a stwierdzenia nieważności małżeństwa

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że osoby wychowane w rodzinie z problemem alkoholowym często cierpią na zaburzenia w sferze psychoseksualnej. Choroba alkoholowa matki szczególnie mocno wpływa na wystąpienie tego problemu. Uzależniona kobieta nie jest w stanie zbudować z dzieckiem więzi emocjonalnej. To natomiast ma wiele przykrych konsekwencji.

Adwokaci kościelni pracujący w Poradni Salomon wiele razy spotykali się z sytuacją, kiedy kobieta, która wychowywała się w rodzinie z problemem alkoholowym, nie potrafiła stworzyć „zdrowych” relacji damsko-męskich.

Kobiety, których matki były alkoholiczkami, w okresie dzieciństwa nie doświadczyły bliskości emocjonalnej z pozornie najbliższą im osobą. Szukając akceptacji i miłości, już w wieku nastoletnim, wchodziły w relacje intymne z różnymi mężczyznami. Osoby, które już przed zawarciem związku małżeńskiego miały wielu partnerów seksualnych, w małżeństwie nie odczuwają satysfakcji. Kobiety z taką przeszłością często albo dopuszczają się potajemnej zdrady albo wprost proponują mężom, aby zezwolili im na stosunki intymne z innymi mężczyznami. Takie zachowanie bardzo często prowadzi do rozpadu małżeństwa.

Jedna ze spraw prowadzonych przez naszych adwokatów kościelnych dotyczyła sytuacji, kiedy kobieta wychowywana przez matkę alkoholiczkę, po rozwodzie cywilnym weszła w relację z innym mężczyzną, ale ta również szybko się rozpadła. Analiza materiału dowodowego pozwoliła sądowi kościelnemu orzec nieważność małżeństwa z powodu niezdolności natury psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich po stronie kobiety (zaburzenia psychoseksulane).

W sytuacji, gdy podejrzewają Państwo, że Wasze małżeństwo zostało nieważnie zawarte z powodu zaburzeń o podłożu psychoseksualnym, zapraszamy na konsultację z adwokatem kościelnym w Poradni Salomon.

Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu

Oceń artykuł

‹ wróć

Skontaktuj się z nami