Co zrobić, gdy małżonkowie chcą rozstać się zgodnie z prawem kanonicznym? - blog adwokata kościelnego - Poradnia Rodzinna Salomon

Co zrobić kiedy małżonkowie chcą się rozstać zgodnie z prawem kościelnym?

Poruszone w tytule pytanie coraz częściej pojawia się w telewizji, w gazetach oraz na forach internetowych. W związku z tym, że w Poradni Rodzinnej Salomon pracują wykwalifikowani adwokaci kościelni, możemy przybliżyć ten temat.  

 

Czy rozwód kościelny w ogóle „istnieje”?

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że w kościele katolickim nie ma rozwodów kościelnych. Nie ma także unieważnienia małżeństwaJest stwierdzenie nieważności małżeństwa, a więc tego, że małżeństwo było nieważne już w chwili zawarcia. 

 

Jak adwokat kościelny pomaga podczas procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa? 

Zazwyczaj ubieganie się o tzw. rozwód kościelny to decyzja jednej strony. Między innymi z tego powodu warto zgłosić się po pomoc do adwokata kościelnego. Proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa wymaga znajomości przepisów prawa kanonicznego oraz formuł prawnych pomagających właściwie określić podstawy, na których może być on prowadzony.

Adwokat kościelny będzie pomocny również podczas pisania skargi. Specjalista ten jest osobą po studiach z zakresu prawa kanonicznego, może więc występować przed sądem kościelnym za zgodą biskupa.


W sytuacji, gdy podejrzewają Państwo, że Wasze małżeństwo mogło zostać nieważnie zawarte z przyczyn określonych w prawie kanonicznym, zapraszamy na konsultację z adwokatem kościelnym Poradni Rodzinnej Salomon.

Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu

Oceń artykuł

‹ wróć

Skontaktuj się z nami