Czy każdy prawnik to adwokat kościelny? - blog Adwokata Kościelnego - Poradnia Salomon

Czy każdy prawnik to adwokat kościelny?

Według polskiego prawa i ogólnie przyjętej definicji, prawnik to osoba, która ukończyła studia prawnicze i posiada wykształcenie wyższe w stopniu minimalnym magister. Magister prawa posiada ogólną wiedzę z zakresu różnych gałęzi swojej branży. 

 

Prawnik kanonista i jego rola w kościelnym procesie małżeńskim

Odrębnym kierunkiem studiów jest prawo kanoniczne. Prawnik kanonista powinien wykazywać się znajomością prawa obowiązującego w kościele katolickim. Musi znać formuły prawne i przepisy obowiązujące w jego dziedzinie.

W przeciwieństwie do magistra prawa, prawnik kanonista może formalnie, pełniąc funkcje adwokata i/lub pełnomocnika, pomagać w prowadzeniu kościelnych procesów małżeńskich.

 

Prawnik a adwokat kościelny...

Jednoznacznie należy stwierdzić, że nie każdy prawnik to adwokat kościelny, a miano adwokata kościelnego może otrzymać prawnik kanonista, który podobnie jak pełnomocnik, powinien być pełnoletni i nienaruszonej sławy, adwokat ma być katolikiem (kan. 1483), powinien złożyć w sądzie autentyczne zlecenie (kan. 1484).

Adwokat powinien być biegły w swojej dziedzinie. Poza wiedzą teoretyczną powinien wykazywać się m.in. umiejętnością sporządzania pism prawniczych.

Adwokat kościelny powinien być wpisany na listę adwokatów przy danym sądzie diecezjalnym lub mieć możliwość występowania jako tzw. adwokat ad causam tj. jako adwokat powoływany do konkretnej sprawy. Adwokat kościelny może reprezentować zarówno stronę powodową jak i pozwaną.

Sądy kościelne umożliwiają korzystanie z pomocy prawnika kanonisty. W sytuacji, gdy są Państwo zainteresowani prowadzeniem kościelnego procesu małżeńskiego, zachęcamy do skorzystania z pomocy adwokata kościelnego z Poradni Salomon.

 

Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu

Oceń artykuł

‹ wróć

Skontaktuj się z nami