Dlaczego wiele osób ubiega się o stwierdzenie nieważności małżeństwa - adwokat kościelny blog

Dlaczego coraz więcej osób ubiega się o stwierdzenie nieważności małżeństwa?

W grudniu 2015 roku papież Franciszek uprościł procedury dotyczące kościelnego procesu małżeńskiego. Decyzja papieża Franciszka na pewno przyczyniła się do wzrostu zainteresowania możliwością stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego. W Internecie pojawia się również coraz więcej wpisów poruszających ten temat. W związku z tym, z roku na rok wzrasta liczba osób zgłaszających się po poradę do adwokata kościelnego. Nasza Poradnia Rodzinna Salomon zajmuje się świadczeniem tego typu usług od wielu lat. W związku z tym, że posiadamy doświadczenie w prowadzeniu procesów o stwierdzenie nieważności małżeństwa, na naszym blogu chętnie przybliżamy Państwu kwestie związane z tym zagadnieniem.

 

Reforma papieża Franciszka a stwierdzenie nieważności małżeństwa

Należy zauważyć, że do wprowadzenia reformy potrzebne były zgodne wyroki sądów dwóch instancji. Aktualnie wystarcza wyrok jednej instancji, aby stwierdzenie nieważności małżeństwa stało się faktem. Ponadto sprawy, gdzie materiał dowodowy jednoznacznie wskazuje na nieważność małżeństwa, mogą być rozpatrywane w trybie tzw. procesu skróconego. Trzeba jednak pamiętać, że reforma wprowadziła przekształcenia proceduralne. Nie zmieniły się natomiast przyczyny, z jakich można ubiegać się o tzw. rozwód kościelny.

 

Jakie są powody zainteresowania stwierdzeniem nieważności małżeństwa potocznie określanego jako rozwód kościelny?

Jest wiele przyczyn zainteresowania tematami związanymi ze stwierdzeniem nieważności małżeństwa. Często proces jest wszczynany, gdyż istniały problemy natury psychicznej, które uniemożliwiały wypełnienie obowiązków małżeńskich (choroby psychiczne, zaburzenia osobowości, ciężka niedojrzałość). Procesy są prowadzone także z powodu uzależnień (alkohol, narkotyki), pracoholizmu.


Oczywiście stałym powodem, dla którego małżeństwa ubiegają się o tzw. rozwód kościelny są względy religijne. Osoby głęboko wierzące pragną mieć uregulowane sprawy przed Bogiem i Kościołem. Często chęć prowadzenia procesu spowodowana jest troską o dzieci np. w okresie, kiedy dziecko ma przyjąć sakrament chrztu, czy komunii świętej.


Niektórzy ubiegają się o stwierdzenie nieważności małżeństwa wyłącznie z powodów społecznych, chęci przeżycia pięknej ceremonii zaślubin z nowym partnerem.


Bez względu na to, co Państwa zmotywowało, aby odwiedzić naszą stronę – zachęcamy do kontaktu! Nasi adwokaci kościelni chętnie pomogą w rozwiązaniu Państwa problemów. 

Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu

Oceń artykuł

‹ wróć

Skontaktuj się z nami