Homoseksualizm jako przyczyna stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego

Homoseksualizm jako przyczyna stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego

Zapewne każdy z nas przynajmniej raz słyszał historię o homoseksualiście, który wstąpił w związek heteroseksualny tylko ze względu na obowiązujące w środowisku normy społeczne, czy presję rodziny. Zgodnie z prawem kościelnym, jeśli jeden z małżonków posiada skłonności homoseksualne, istnieją wyraźne przesłanki prawne do stwierdzenia nieważności małżeństwa.

 


 

"Dowiedziałam się, że mąż jest gejem. Czy mogę otrzymać rozwód kościelny?"


Do naszej kancelarii kanonicznej wielokrotnie wpływają zapytania o homoseksualność w świetle prawa kościelnego, np. "Mój mąż okazał się gejem, czy Sąd Kościelny na tej podstawie stwierdzi nieważność małżeństwa?" lub "Moja żona miała romans z kobietą, czy jeśli udowodnię, że jest lesbijką, mogę otrzymać rozwód kościelny?".

 

Należy pamiętać, że w przytoczonych powyżej przykładach, prawo kanoniczne będzie miało zastosowanie wówczas, gdy preferencje homoseksualne małżonka lub małżonki istniały już w momencie zawierania małżeństwa. Warto przy tym podkreślić, że według prawa kościelnego pociąg seksualny do osób tej samej płci musi mieć m.in. charakter uprzedni, ciężki, trwały. Zatem w sytuacji, gdy osoba homoseksualna będzie w stanie pokonać skłonności np. dzięki terapii, nie będzie podstaw do stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego.

 Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/464855992778945996/
Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/464855992778945996/

Nie tylko sam fakt skłonności homoseksualnych jednego z małżonków będzie istotny dla procesu kościelnego. Często problemowi towarzyszy brak podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich, np. unikanie kontaktu seksualnego ze współmałżonkiem i występowaniu wstrętu do współżycia o charakterze heteroseksualnym. Co istotne, partner homoseksualny nie jest w stanie zapewnić heteroseksualnemu współmałżonkowi stabilności emocjonalnej, stałości w uczuciach oraz wypełnić roli związanej z daną płcią.

 

Nieważność małżeństwa? Zasięgnij pomocy adwokata kościelnego

Jeśli znalazłeś / znalazłaś się w podobnej sytuacji życiowej, zachęcamy do skontaktowania się z adwokatem kościelnym naszej Poradni Rodzinnej Salomon. Postaramy się wyjaśnić wszelkie poruszone w tym artykule kwestie na spotkaniu konsultacyjnym.

 


 

Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu

Oceń artykuł

‹ wróć

Skontaktuj się z nami