Rola Głosu obrończego w kościelnym procesie małżeńskim - adwokat kościelny

Jaką rolę pełni adwokat w kościelnym procesie małżeńskim?

Adwokat kościelny świadczy bardzo ważną pracę na rzecz innych osób. Dzięki rozległej wiedzy dotyczącej prawa kanonicznego, niezbędnym uprawnieniom i nabytym umiejętnościom, pomaga innym poruszać się w często zawiłym i trudnym świecie zagadnień prawnych. 

Informacje, które adwokat kościelny zdobył w wyniku wieloletniego kształcenia i praktyki, pozwalają mu dostosować obowiązujące przepisy prawne do konkretnego przypadku. Skorzystanie z usług  i wiedzy doświadczonego prawnika w kancelarii kanonicznej w wielu przypadkach okazuje się niezbędne. Rzymska paremia ignorantia iuris nocet, czyli nieznajomość prawa szkodzi, jest obecnie bardziej aktualna niż kiedykolwiek.

 

Dlaczego warto skorzystać z pomocy adwokata kościelnego?

Sprawy małżeńskie są często trudne i angażujące emocjonalnie obie strony. Adwokat kościelny jako osoba postronna będzie potrafił racjonalnie ocenić sprawę. Brak emocjonalnego spojrzenia na sytuację, pomoże w sposób rzeczowy przejść przez bolesne doświadczenie życiowe, jakim jest proces unieważnienia małżeństwa.

Problematyka roli adwokata w kościelnych procesach małżeńskich jest ściśle związana z funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości. Udział adwokata kościelnego w procesie jest wyrazem respektowania podstawowych praw i wolności obywateli. Adwokat kościelny pomaga klientowi zaprezentować jego stanowisko i właściwie przedstawić zaistniałą sytuację. Jego obecność w procesie małżeńskim najczęściej jest niezbędna, aby strona mogła sprawnie, z godnością i poczuciem sprawiedliwości przejść przez cały proces.

 

Czy udział adwokata kościelnego zapewnia wygraną w procesie?

Udział adwokata kościelnego w procesie nie jest gwarantem wygranej, ale z pewnością zwiększa szanse, aby stanowisko strony zostało należycie przedstawione i aby nie musiała ona mierzyć się samodzielnie z trudną sprawą małżeńską. Przebieg wielu procesów małżeńskich pokazuje, że często pomoc profesjonalisty pełni kluczową rolę w doprowadzeniu do pomyślnego zakończenia sprawy.

Warto pamiętać, że adwokat kościelny traktuje swoją profesję jako służbę, pełniąc ją z kompetencją, humanizmem i wyczuciem, w oparciu o pełne poszanowanie nauk Kościoła.

 

Jan Paweł II w Przemówieniu do pracowników Trybunału Roty Rzymskiej z dnia 28.01.2002 roku, wskazał, że adwokaci winni zawsze odmawiać wykorzystywania swego zawodu w celu sprzecznym ze sprawiedliwością, czym jest rozwód; mogą jedynie współdziałać w tym kierunku, kiedy intencja klienta nie odnosi się do zerwania małżeństwa, lecz do innych skutków, które w określonym porządku można osiągnąć jedynie w drodze sądowej. Papież wyraźnie apelował, aby nie ulegać mentalności pro rozwodowej, a adwokatom zalecał, aby patrzyli na małżeństwo jako instytucje o charakterze nierozerwalnym i sakramentalnym.

 

Zdecydowałeś się na zasięgnięcie pomocy adwokata kościelnego w Warszawie, Łodzi lub Wrocławiu? Skorzystaj z usług kancelarii kanonicznej, takiej jak Poradnia Rodzinna Salomon. Sprawdź więcej.

Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu

Oceń artykuł

‹ wróć

Skontaktuj się z nami