Konsekwencje stwierdzenia nieważności małżeństwa - adwokat kościelny - blog Poradnia Rodzinna Salomon

Jakie są konsekwencje stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego?

Stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego zasadniczo daje możliwość ponownego zawarcia małżeństwa zarówno dla strony powodowej, jak i pozwanej. Faktycznie jednak z prawnego punktu widzenia sytuacja będzie wyglądała w ten sposób jakby strona zawierała ślub po raz pierwszy.

 

Pewność moralna podstawą stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego

Sędziowie orzekają tzw. rozwód kościelny, gdy posiadają tzw. pewność moralną. Tą pewność mogą uzyskać po ocenieniu dowodów i faktów zebranych w sprawie.

Jak wyjaśnia abp. Zenon Grocholewski:


„Pewność moralna jest pojęciem wypracowanym na terenie prawa kanonicznego w wieku XX, do czego przyczynił się bardzo Pius XII. Jest to rzecz bardzo oryginalna. Pewność moralna to nie jest pewność absolutna, jednak wyklucza wszelką poważną wątpliwość. Pewność moralna musi być oparta na dokumentach i racjach obiektywnych.
Nie może 
to być subiektywne przekonanie kogoś. Nie można się domagać od sędziego pewności absolutnej, bo takiej pewności nigdy nie da się osiągnąć. Jest to przecież ludzkie podchodzenie do problemu”

 

 

 

Stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego i co dalej?

Wraz z uzyskaniem stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego strony mają możliwość ponownego zawarcia małżeństwa w kościele katolickim. Ksiądz proboszcz dokonuje adnotacji w księgach parafialnych, że małżeństwo w skutek wyroku sądu kościelnego zostało uznane za nieważne.


Wyroki sądów kościelnych często zawierają klauzurę: „Strona (strony) nie mogą zawrzeć sakramentalnego małżeństwa, bez zgody właściwego ordynariusza miejsca (tj. biskupa diecezjalnego), po konsultacji z biegłym sądowym”. O tym, w jaki sposób można ją znieść warto przeczytać w tekście opublikowanym na blogu „Adwokat kościelny” Poradni Rodzinnej Salomon Czy po "rozwodzie kościelnym" można bez problemu wstąpić w nowy związek małżeński?.


W sytuacji jakichkolwiek wątpliwości zachęcamy do skontaktowania się z adwokatem kościelnym naszej Poradni Rodzinnej Salomon. Postaramy się wyjaśnić wszelkie kwestie, z którymi się Państwo do nas zgłoszą!

Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu

Oceń artykuł

‹ wróć

Skontaktuj się z nami