Osobowość zależna a stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego - blog adwokata kościelnego Poradnia Salomon

Osobowość zależna a stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego

Wiele osób zawiera małżeństwo nie będąc gotowym na podjęcie tak ważnego zobowiązania. Zależność od rodziny pochodzenia okazuje się silniejsza od dobra małżonka i założonej rodziny.

Nadto osoba charakteryzująca się zależnością od innych pozwala na to, aby oni przejmowali odpowiedzialność za podstawowe problemy jej życia, ma skłonność, aby podporządkować innym własne potrzeby. Osobę z tym zaburzeniem wyróżnia poczucie niepewności, mała zdolność do odczuwania przyjemności, duża męczliwość.

 

Wpływ zaburzenia na relację małżeńską oczyma adwokata kościelnego

Małżeństwa zawierane przez ludzi wykazujących osobowość zależną okazują się nietrwałe. Typ osobowości zależnej może doprowadzić do tego, że osoba nie będzie w stanie tworzyć związku partnerskiego i spełniać obowiązków małżeńskich wskazanych w prawie kanonicznym. To z kolei może stać się przyczyną tzw. rozwodu kościelnego.

 

Osobowość zależna a zagadnienia istotne z punktu widzenia prawa kanonicznego

Z punktu widzenia prawa kanonicznego istotne będzie to, kiedy ukształtowała się osobowość zależna. Należy zbadać wpływ niesamodzielności na niepowodzenie związku. Istotny jest także poziom zaburzenia. Lekkie dysfunkcje nie będą istotne z punktu widzenia prawa kanonicznego. Natomiast jeśli osoba boryka się z ciężkim zaburzeniem osobowości, może zaistnieć sytuacja, że małżeństwo zostanie uznane za nieważnie zawarte.

Zawsze należy jednak indywidualnie skonsultować z doświadczonym adwokatem kościelnym, który wskaże nam, czy konkretny przypadek zaburzenia osobowości np. osobowości zależnej, może stać się podstawą do stwierdzenia nieważności małżeństwa.

Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania, adwokat kościelny z Poradni Salomon, chętnie na nie odpowie. Zapraszamy do kontaktu!

Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu

Oceń artykuł

‹ wróć

Skontaktuj się z nami