Adwokat kościelny - Adwokaci kościelni Kancelaria SALOMON - Jak zbudować zgodne małżeństwo? - poznaj obowiązki służące realizacji dobra małżonków

Jak zbudować zgodne małżeństwo? - poznaj obowiązki służące realizacji dobra małżonków

Obowiązki małżeńskie to konkretne zachowania, zadania oraz postawy, które mąż i żona mają realizować w małżeństwie (są określone w KPK). Istotny z perspektywy ważności zawarcia związku małżeńskiego jest fakt czy narzeczeni mieli chociaż podstawową wiedzę na temat tych obowiązków lub czyli byli w momencie zawarcia ślubu zdolni się ich podjąć.

Do obowiązków małżeńskich określonych w prawie kanonicznym należą: obowiązki służące przede wszystkim realizacji dobra małżonków, obowiązki związane z wydaniem na świat potomstwa i obowiązki związane z wychowaniem potomstwa (dokładna lista znajduje się w artykule: “Obowiązki małżeńskie określone w prawie kanonicznym”).

Osoby decydujące się na rozpoczęcie procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa, w rozmowie z adwokatem kościelnym, szukają w swojej historii życia małżeńskiego przesłanek, które potwierdzają, że on lub/oraz współmałżonek nie znał tych obowiązków. Rozważają również, czy istniały przyczyny natury psychicznej, które uniemożliwiały podjęcie tych obowiązków. Informacje omawiane z prawnikiem będą potem weryfikowane w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa.

 

Najważniejsze zadania mające wpływ na budowanie relacji w małżeństwie

Do pierwszej grupy obowiązków małżeńskich, należą te służące realizacji dobra małżonków. Składają się na nie takie zadania jak: 

  • pielęgnowanie wspólnoty życia małżeńskiego,
  • na sposób ludzki podejmowanie pożycia intymnego,
  • zachowanie wierności i nierozerwalności małżeńskiej,
  • świadczenie wzajemnej pomocy współmałżonkowi,
  • pomoc w rozwoju osobowości i osiąganiu świętości małżonka.

Te określone obowiązki są opisane dość szeroko, bez wskazania na konkretne zachowania, które są pożądane w związku. Ta niejednoznaczność sprawia, że obowiązki są trudne w interpretacji. Z punktu widzenia budowania relacji w związku małżeńskim (intymnym) mogą się różnie przejawiać. Realizowanie dobra może być różnie rozumiane przez dwoje ludzi w relacji.

Zatem wydaje się istotną kwestią, czy narzeczeni rozmawiali przed ślubem na temat tego, jak będzie wyglądało ich wspólne życie oraz w jaki sposób chcą realizować te obowiązki.

 

Dlaczego rozmowa narzeczonych, przed ślubem, jest bardzo ważna

Niestety często zdarza się, że zakochani przed ślubem nie rozmawiają ze sobą na tematy związane z małżeństwem. Narzeczeni zakładają, że ich osobiste przekonania są albo takie same, albo nie wpłyną istotnie na wspólne życie. W okresie narzeczeństwa para optymistycznie patrzy na przyszłość (jakby przez różowe okulary), zakładając, że wie, co będzie się działo i że druga osoba ma te same cele, wartości i potrzeby. Może pojawić się również założenie, że “jakoś to będzie” bo przecież innym się udaje to i nam się uda.

Jeśli przyjrzymy się poszczególnym zadaniom w dążeniu do tego dobra zobaczymy, że postrzegane jest na różnorodnych płaszczyznach: zarówno duchowej, psychicznej, fizycznej oraz materialnej. Zdarza się, iż jeden z małżonków  ignoruje potrzeby drugiej strony, bądź nie jest w stanie tych potrzeb zaspokoić.

Bardzo często, jeszcze przed zawarciem sakramentu, pojawiają się sygnały o różnicach w poglądach dotyczących takich spraw jak:

  • pożycie intymne,
  • wierność,
  • nierozerwalność małżeństwa,
  • wzajemna pomoc,
  • wartości, jakimi są rozwój i dążenie do świętości.

Podczas rozmowy z adwokatem kościelnym, kluczowe jest rozeznanie, która z tych kwestii doprowadziła do kryzysu w małżeństwie. Gdzie, już u podstaw, nie było zgodności między małżonkami. Może się zdarzyć, że oboje mieli wypracowany obraz wspólnego życia. Czasem jednak istnieją przyczyny natury psychicznej, które już od momentu zawarcia małżeństwa istniały i przeszkadzają w realizowaniu tych obowiązków (może to być np. niedojrzałość lub zaburzenie psychiczne).

Dlatego tak ważna jest komunikacja w związku i otwartość na szczerą dyskusję na temat wspólnej przyszłości jeszcze w okresie narzeczeństwa (przygotowując się do przyjęcia sakramentu). Kluczowe jest omówienie najważniejszych tematów przed ślubem, aby zdobyć rozeznanie, czy posiadamy wspólny obraz życia rodzinnego i małżeńskiego.

 

Kryzys w małżeństwie spowodowany zaniedbaniem miłości

Dla osób, które przygotowują się do zawarcia związku małżeńskiego z pomocą może przyjść koncepcja komunikacji Garry’ego Chapmana opisana w książce pod tytułem „5 języków miłości”. Autor na podstawie swojej wieloletniej pracy terapeuty par określa przyczynę Kryzys w małżeństwie spowodowany zaniedbaniem miłości. Chapman zaobserwował u swoich klientów, że bardzo często oboje chcą tego samego, ale komunikują swoje potrzeby, oczekiwania i uczucia w sposób sobie wzajemnie niejasny (jakby mówili do siebie różnymi językami). Lektura tej książki może być ciekawym tematem do dyskusji i lepszego poznania partnera.

Zapraszamy do kontaktu z adwokatami kościelnymi z Kancelarii Salomon. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i wątpliwości dotyczące obowiązków małżeńskich z punktu widzenia prawa kanonicznego.

Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu

Oceń artykuł

‹ wróć

Skontaktuj się z nami