Kiedy anoreksja może stanowić przyczynę tzw. rozwodu kościelnego?

Kiedy anoreksja może stanowić przyczynę stwierdzenia nieważności małżeństwa (błędnie określanego rozwodem kościelnym)?

Anoreksja jako choroba ciała i duszy

Anoreksja (jadłowstręt psychiczny) jest powszechnie znanym przykładem zaburzenia odżywiania, statystycznie częściej dotyczącym młodych kobiet. Chorobę cechuje znaczne ograniczenie lub odmowa przyjmowania pokarmów prowadzące do nadmiernej utraty wagi i w rezultacie stopniowego wyniszczenia organizmu. Osoba cierpiąca na anoreksję odczuwa silny strach przed przytyciem i pomimo doprowadzenia swojego ciała do stanu niedowagi, postrzega siebie jako tęższą niż jest w rzeczywistości. Zwykle lekceważy również objawy choroby, izoluje się od otoczenia i odmawia pomocy.

 

Kiedy anoreksja może być przyczyną tzw. rozwodu kościelnego?

W ostatnim czasie nasza kancelaria kanoniczna otrzymała od klienta zapytanie dotyczące tego, czy anoreksja może być przyczyną stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego (rozwód kościelny to potoczna, błędna nazwa). Informujemy zatem, że w przypadku anoreksji i innych zaburzeń odżywiania np. bulimii, również istnieją przesłanki prawne do wszczęcia procesu kościelnego. Osoba cierpiąca na jadłowstręt psychiczny często bowiem nie jest zdolna do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich, niejednokrotnie odrzuca swoją płeć, ma trudność w realizowaniu własnej autonomii i niezależności.

 

W wielu przypadkach małżonka lub małżonek cierpiący na anoreksję nie jest w stanie wejść w rolę osoby dorosłej, na poziomie emocjonalnym charakteryzując się dużą niedojrzałością. Co znamienne, anorektyczki często unikają zajścia w ciążę z powodu silnej fobii przed zmianami w ciele. Istnieje także duże zagrożenie, że anorektyczka nie będzie w stanie właściwie zatroszczyć się o dietę własnego dziecka i nie sprosta roli matki.

anoreksja - stwierdzenie nieważności małżeństwa

Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/364580532310134740/

 

Stwierdzenie nieważności małżeństwa w przypadku anoreksji – szanse powodzenia

Zgodnie z obowiązującym prawem kanonicznym dla sądu kościelnego istotne będzie kiedy rozpoczęła się choroba, czy jej początki sięgają okresu przedmałżeńskiego oraz czy choroba w stopniu ciężkim zakłócała życie małżeńskie. Każdy przypadek powinien zostać poddany w pierwszej kolejności szczegółowej analizie prawniczej w kancelarii kanonicznej.

 

Osobami uprawnionymi przez sąd kościelny do niesienia pomocy w zakresie prawa kanonicznego są adwokaci kościelni, których liczba w Polsce jest ograniczona W toku konsultacji adwokat kościelny, któremu postanowiliśmy powierzyć sprawę, oceni szanse na powodzenie procesu, może się również zdarzyć, że zasugeruje prowadzenie procesu także z innego tytułu np. wykluczenia potomstwa, jeżeli uzna, że w danym przypadku istnieją ku temu wyraźne przesłanki. Z pomocy naszej kancelarii kanonicznej mogą Państwo skorzystać m.in. w takich miastach jak Warszawa, Wrocław, Łódź, Częstochowa.


Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu

Oceń artykuł

‹ wróć

Skontaktuj się z nami